השוואה בין מים מינרלים למים מטוהרים

השוואה בין מים מינרלים למים מטוהרים


רובינו כבר הפנמנו את העובדה כי לשתיית מי ברז בישראל עשויות להיות השלכות בריאותיות בלתי מבוטלות, במיוחד לילדים. כמו כן הרתחת המים אינה מהווה פתרון לבעיה. הרתחה עשויה להחמיר את הבעיה שכן הרתחה גורמת לאידוי, אדי המים הינם טהורים ואינם מכילים כל מזהם, דבר אשר מעלה את ריכוז המזהמים במים. כמו כן הרתחה עשויה לגרום לחדירה של מתכות למים מגוף החימום או מכלי מתכת בו נעשית ההרתחה.
לאלו מאיתנו הרוצים לצרוך מים באיכות טובה יותר קיימות למעשה שתי אפשרויות. האחת היא מים "מינרלים" אותם ניתן לרכוש בבקבוקים או בכדים (מיכלים גדולים של עד כעשרים ליטרים). האפשרות השנייה היא צריכת מים מטוהרים, דהיינו מי ברז אשר עוברים תהליכי סינון שונים הנועדו לסלק מהם חומרים מזיקים.
במאמר זה נעמוד על ההבדלים בין מים מינרלים למים מטוהרים על מנת לסייע למתלבטים לבחור בין שתי האפשרויות.

מה הם מים מינרלים
מים מינרלים מקורם במעיינות שם קלטו המים מן המינרלים אשר בקרקע. חשוב לציין כי קיימים תקנים אשר מבטיחים כי מים מינרלים לא יכילו ריכוזים גבוהים מדי של מינרלים העשויים להזיק לגוף. כמו כן כדאי לדעת כי גופינו אינו מנצל את המינרלים שבמים המינרלים מכיוון שהם חסרי אנזימים. המים המינרלים זכו לפופולאריות לאחר שסופקו לאורחי ספא יוקרתיים כחלק מטיפולים לטיהור הגוף. בגלל בעיות הזיהום הגלובליות קשה למצוא מעינות המספקים תפוקה של מים איכותיים בכמויות מסחריות.
הסיבה כי מים מטוהרים אינם מהווים תחרות למים מינרלים בשוק המים בבקבוקים היא פשוטה – עלות הפקת מים מטוהרים גבוה בכמויות מסחריות הינה גבוהה. ובכל זאת בארצות הברית למשל ניתן למצוא, לצידם של מים מינרלים, על מדפי חנויות בקבוקים של מים מטוהרים.

מה הם מים מטוהרים
מים אשר מטוהרים בתהליכים מתאימים, לגביהם יפורט עוד בהמשך, הינם נקיים מחיידקים ומחומרים מזהמים (אורגנים ואנאורגניים) כך שאיכותם גבוהה מאד. 
כנגד שימוש במים מטוהרים נשמעת הטענה כי מערכות טיהור מים מסלקות מן המים גם מינרלים חיוניים. עוד נטען כי שתית מים מדוללי מינרלים מעודדת "בריחה" של מינרלים הנמצאים כבר בגוף.
למעשה מדובר בדעה קדומה משוללת יסוד מדעי. רוב מערכות טיהור מים אינן מפחיתות בצורה משמעותית את רמתם של מינרלים הבריאים לגוף. שתית מים מדוללי מינרלים מעודדת אמנם יציאת מינרלים מהגוף אך מדובר במינרלים אשר הגוף אינו יכול להשתמש בהם ועלולים אפילו לגרום לבעיות בריאותיות כגון אבנים בכליות.
מערכות טיהור מים ביתיות מספקות מים איכותיים לברז אספקה או למתקן מיני בר המאפשר קבלת מים מצוננים או רותחים.

מערכות טיהור מים
בשוק מסנני מים ומערכות טיהור מים ביתיות מוצע מגוון עצום של אמצעי טיהור מים, החל מקנקנים אשר להם  מסנן מים קטן הניתן להחלפה וכלה במערכות טיהור מים ל בר מים  או לברזי אספקה. 
שתי דרכים עיקריות משמשות מערכות טיהור מים ביתיות. האחת היא מסנני מים באמצעות מסנני מים מקרונים וסינון באמצעות מסנני מים פחם פעיל. השנייה משלבת את מסנני מים הנ"ל עם "סינון" נוסף בשיטת האוסמוזה ההפוכה. 
מסנני מים מקרונים מאפשרים מעבר מים וחוסמים מעבר חלקיקים צפים מגודל מסויים הנקבע על פי צפיפות המסנן. רוב מסנני מים מקרונים הם בצפיפות של 10 – 50 מקרון.
מסנני מים פחם פעיל סופחים כלור וחומרים אורגניים ומסלקים לכלוך כגון חול, חלודה ואצות.
בשיטת אוסמוזה הפוכה עוברים המים בלחץ דרך ממברנה כך שהם מנוטרלים מאבנית, כלור ומתכות מומסות. ניתן להוסיף כדורי סיליפוס המוצבים בתוך מסנני מים ומונעים היווצרות אבנית. 
ניתן להוסיף למערכות טיהור מים שלב נוסף של הזרמת המים תחת מנורת אולטרה סגול המשמידה חיידקים. 

מערכות טיהור מים ביתיות מורכבות בדרך כלל בחלל שמתחת לכיור המטבח ומספקות מים לברז אספקה מיוחד ובמקביל למתקן מיני בר. טיהור מים במערכת ביתית טובה, תוך הקפדה על טיפול והחלפת מסננים במועד מבטיחה אספקה שוטפת ונוחה של מים באיכות גבוהה

טואול - בניית אתרים