כיצד נבחר מטהר מים מתאים


בחירה של מערכת טיהור מים ביתית
חלק גדל והולך מן הציבור מאבד את האמון באיכות מי השתייה המסופקים לנו על ידי הרשויות. 
הסיבות לכך, בקצרה, הן פרסומים על זיהומים שחדרו למי התהום או למערכת אספקת מי השתייה, פרסומים המעשירים את הציבור בידע לגבי בעיות בשאיבת מים באיכות טובה, למשל המליחות ההולכת ועולה של מי אקוויפר החוף כתוצאה משאיבת יתר. כמו כן מסתבר לציבור כי אין די פיקוח ובקרה על איכות המים.

יהיו הסיבות אשר יהיו נראה שכבר כחצי מן האוכלוסייה אינם שותים עוד מי ברז. בפני מי שמשתדל להימנע משתייה של מי ברז עומדות למעשה שתי אפשרויות. האחת היא רכישת מים "מינרלים" המגיעים סגורים בבקבוקים או מיכלים גדולים יותר המכונים "כדים". האפשרות השנייה היא להתקין מערכת טיהור מים ביתית.במאמר זה נדון בשיקולים השונים שיש לקחת בחשבון בבואנו לבחור מערכת טיהור מים המתאימה לצרכינו.   

מערכות טיהור מים – ההיצע 
מי שמחל לברר אילו מערכות טיהור מים ניתן למצוא בשוק מגלה כי המגוון גדול. מבין מערכות מטהרי מים יש הנקראות דו שלביות / תלת שלביות / ארבע שלביות וגם חמש או שש שלביות. 
הצרכן המבולבל עשוי להחליט כי לא יוכל להבין מה משמעותם של השלבים השונים וכי ריבוי שלבים בוודאי עדיף אלה שמערכות אלה נוטות להיות, מן הסתם, יקרות יותר. שתי ההנחות אינן נכונות.
ראשית אין שום קושי, כפי שודאי תגלו בהמשך המאמר להבין למה מיועדים שלבי טיהור מים שונים. שנית, למערכות טיהור מים בעלות שלבים רבים יותר גם חסרונות כגון עלות תחזוקה גבוה, חוסר יעילות מבחינת תפוקת מים ויחס מים מטוהרים למים ההולכים לאיבוד (נתון הרלוונטי בעיקר מטהרי מים בשיטת האוסמוזה ההפוכה) ועוד.

ייעודה של מערכת טיהור מים אותה אנו מבקשים
בעת שאנו מתחילים לברר איזו מערכת טיהור מים תתאים לצרכינו כדאי שנגדיר מה אנו מצפים להשיג מהתקנת המערכת. למערכות טיהור מים ייעודים שונים :

  • הרחקת חלקיקים מרחפים (כגון חול וחלודה) הפוגעים בצלילות המים.
  • שיפור טעמם וריחם של המים. גורם נפוץ לטעם לוואי של מי ברז הינו הכלור המוחדר אליהם על ידי הרשויות על מנת למנוע התרבות חיידקים (מחקרים מראים כי לעיתים הכלור עצמו מהווה סכנה בריאותית גדולה מן המזיקים אותם הוא בה לסלק).
  • הרחקת מזהמים שונים כגון מתכות כבדות, חומרים כימיים ועוד.
  • השמדתם או חסימת זרימתם של חיידקים.

על מנת להגדיר לעצמינו מה הם התכונות הרצויות לנו ממערכת טיהור מים כדאי לברר מה הן הבעיות האופייניות למי הברז באזורינו. ניתן לקבל נתונים לגבי תוצאות בדיקות איכות המבוצעות באופן תדיר על ידי הרשויות המקומיות (לרוב אצל אגף התברואה) אך מומלץ שלא להסתמך עליהן בעיניים עצומות ולהיוועץ במומחה למים. אספו מספר חוות דעת מנציגים של חברות שונות על מנת לקבל תמונה מציאותית הנקייה משיקולים "מכירתיים". היזהרו מבדיקות איכות מים ביתיות המוצעות לכם שכן אלה אינן יכולות לגלות חיידקים (לשם כך נחוצה בדיקת מעבדה).

 אילו שלבי טיהור מים נרצה לכלול במערכת שלנו
לאחר שהבנו מה הן הבעיות שבהן אנו רוצים לטפל עלינו לגלות אילו שלבים במערכות טיהור מים יעילים לפתרון ולניקיון  ופתירת בעיות אלה. לרוב הבעיות קיים יותר מפתרון בודד ומיוחד להן. להלן פירוט שיסיע בידכם להבין מה ייעודה של כל שיטת מטהרי מים.

  • מסנן מים מכני. מסנן מים שכזה מונע מעבר של חלקיקים מרחפים במים. המסנן יחסום חלקיקים הגדולים מצפיפות חורי המעבר שבו. מסנני מים מכנים מגיעים בצפיפות של מ20 מקרון ועד כ50 מקרון, ז"א שהם יחסמו חלקיקים שקוטרם גדול ממידות אלה. מדובר בעיקר בחסימת מעברם של מזהמים כגון חול, חלודה, לכלוך. מסנני מים מכנים אינם משפיעים על מזהמים כגון מתכות כבדות, תרכובות אורגניות וכן על התגבשות אבנית. מסנני מים מכנים מורכבים לרוב מיד לאחר שעון המים, הם צוברים לכלוך ועשויים להוות בית גידול לחיידקים אם לא מקפידים להחליפם במועד (לרוב כל שישה חודשים אך יש להתחשב בהוראות היצרן לגבי ספיקת מים).
  • מסנן מים פחם פעיל. מצוי ברוב מערכות טיהור מים בישראל. מרחיק כלור, כימיקלים ותרכובות אורגניות. משפר את טעם וריח המים. שוב חשוב להחליפם במועד אחרת הופכים רוויים בחומרים שספחו ואינם יעילים עוד.
  • אוסמוזה הפוכה. בשיטת טיהור מים זו מוזרמים המים בלחץ דרך ממברנה . שיטה זו יעילה לסילוק מתכות כבדות, תרכובות אורגניות מסויימות אך מסלקת מן המים גם מינרלים. ניתן להוסיף מינרליזטור המחדש את תכולת המירלים. אוסמוזה הפוכה נחשבת שיטה טובה לטיהור מים, היא מחייבת התקנת מסנן פחם פעיל לפניה. החיסרון הוא בעלות ההתקנה והתחזוקה וכן במים ההולכים לאיבוד (הולכים לביוב). חשוב לברר נתונים אלה לגבי מערכת בעלת שלב אוסמוזה הפוכה המוצעת לכם.
  • טיהור מים מזיהום בקטריאלי. קימות מספר שיטות לטיהור מים שכזה. מנורת אולטרה סגול הממיתה חיידקים (פחות יעילה במים עכורים). מסנן מים מכני צפוף ביותר, מדובר על מסנני מים בצפיפות של 0.2 מקרון ובו אמצעים לעיקור מתמיד של המסנן מחיידקים שמצטברים בו.

 

לאחר שמצאנו תשובות לשאלות שהצבנו לעצמינו חשוב לשקול גם שיקולי עלות מול תועלת כגון עלות תחזוקה, המושפעת ממחירם של מסנני מים ורכיבים אחרים הכלולים בה ותדירות החלפתם.
האם הפסקת מים תפגע ביעילות המערכת כאשר תתחדש הזרימה. מחיר התקנה, האם ניתן לתחזק באופן עצמאי או רק בעזרת טכנאי.

תהליך בחירת מערכת טיהור מים מתאימה אמנם דורש השקעה אך זו השקעה חד פעמית אשר תבטיח לכם ולמשפחתכם מים מטוהרים, טעימים ובאיכות טובה והחשוב מכל חופשיים מסכנות בריאותיות.

טואול - בניית אתרים